University of Texas
The Propagator, Fall 1994

 


Index-Fall 1994

Adams, Allan
Air Products $ Chemicals, Inc
Altec Lansing Corp.
American Society for Engineering Educ.
Anacker, David
Andres, Duane S.
Anthony, John Mar.
ARCO Foundation, Inc.
Arthur Andersen & Co. Foundation
Augspurger, George
Austin Community Foundation
Austin Digital Inc.
Bachman, Mark
Bailey, Dane E.
Baldwin, David
Ballester, Jorge
Baltzer, Otto J.
Barkley, Dwight E.
Bauch, Chris
Beasley, Mr. and Ms. Stephen C.
Bengtson, Roger
Beranek, Leo L.
Biedenharn, Lawrence. C., JR.
Black, Thomas K. III
Blackstock, Mr. and Mrs. David T.
Blumberg, Jane W.
Blumberg, Roland K.
Bock, Hildegard
Bohm, Arno R.
Boner Associates, Inc.
Borysow, Jacek and Aleksandra
Bowers, Tom
BP America Inc.
Bromley, D. Allan
Brooks, Harvey
Brothers of Holy Cross
Browne, J. C.
Camp, Mrs. Leon
Cavanaugh, William J.
Chase, David M.
Chen, Gwo-Liang
Chester, Arthur N.
Chiu, Charles
Choptuik, M.
Cody, George D.
Colby, M. Y.
Columbia Scientific Industries Corp.
Connor, William K.
Cornett, R. Orin
Corning Incorporated Foundation
Cummings, Stephen T.
Danburg, Jerome S.
Davis, Alfred, Jr.
Davis, Zelda A.
DeWitt-Morette, Cecile
DeWitt, Bryce S. and Cecile M.
Distler, Jacques
Doty, E. William
Downer, Michael
Draayer, Jerry P. and Lois
Duff, Bob M.
Ebaugh, Paul
Eberspacher, Chris
Embree, Jim
Evans, C.
Evans, Howard E.
Exxon Education Foundation
Fay, Mary S.
Featherstone, Andrew
Feng, Ching-Liang Lin
Fink, Dr. and Mrs. Manfred
Fink, Manfred
Finn, L. S.
Fitzpatrick, Richard
Fox, G.
Foxworth, Walter L., II
Francis A. Brogan Trust
Friedrichsen, James
Galonsky, Aaron
Gavenda, David
General Motors Laboratories
Gentle, Kenneth W.
Gilbert, Charles S.
Gill, Richardson B.
Ginsburg, Dr. and Mrs. Nathan
Gleeson, Austin
Gomez, Marcello F.
Graybeal, John M.
Greenwood, Robert Ewing, Jr.
Gregory, Donald C.
Guthrie, G. T.
Hackerman, Norman
Haisler, Mark
Haney, Aaron
Hanson, Harold P.
Hardee, Nathan
Hawkins, Jerry A.
Heinzen, Dan
Henderson, Jerry D.
Herbst, Walter E.
Herrel, Dennis
Hicks, Mike
Hill, Otto H.
Hirschorn, Martin
Hoffmann, G. W.
Hollingsworth, Robert E.
Horton, C. Wendell
Horton, Claude
Horton, Claude and Louise
Houston Advanced Research Center
Hudspeth, Emmett L.
Hughes, Daryl
Hunt, Gwendolyn D.
Hutton, Allen Quillin
IBM Corporation
Industrial Acoustics Company INc.
Ito, Masaaka
Ivash, Eugene V.
Jacobsen, Henrietta
John Fluke Manufacturing Co. Inc.
John Wiley & Sons, Inc.
Johns, Christopher M.
Jones, Robert S.
Kerrigan, John
Ketkar, Suhas N.
Kimble, H. J.
Kinsey, Bernard B.
Klepper, David L.
Kluth, Edward O.
Knobles, David P.
Kurtz, Russell
Kyoung-Jin, Lee
Laguna, P.
Lane, Richard N.
Larson, John
Lcroy Corporation
Lee, Ying Lau
Legan, Mike
Lenske, Dr. and Mrs. H.
Lin, Timothy T.
Lindsay, Bert W.
Locher, Benjamin Carter
Lock, George A.
Lockenvitz, Arthur
Lockenvitz, Margaretha B.
Luyas, Gloria L.
M. E. Hart Foundation
Makowitz, Henry
Mann, Darren
Marder, Michael P.
Marinov, Michael
Martin Marietta Corporation Foundation
Martin, Mr. and Mrs. Daniel W.
Martinez, Robert
Matsen, Dr. and Mrs. F. A.
Matthews, Michael
Matzner, Richard
Mawhorter, Richard J., Jr.
McKinney, Chester M.
McMinn, Mr. and Mrs. William A., III
Mestel, Leon
Michie, Robert B.
Mifsud, Joseph F.
Miller, Laymon N.
Millett, Walter
Minnesota Mining and Mfrg. Foundation
Mobil Foundation Inc.
Moore, C. F.
Morgan, Dr. and Mrs. Ira L.
Motorola Foundation
Mott, Neville
Nalle, George S., Jr.
Nasby, Robert D.
Nash, Harold E.
Nichols, Mrs. H. P.
Nikonovich, Peter J.
Nolen, William L., Jr.
Nolle, A. Wilson
Norvell, K. A.
Nunnally, Mr. and Mrs. James E.
O’Bell, Donald and Leslie
O’Donnell Foundation
Oakes, Melvin
Ogata, Hisashi
Okamoto, M.
Orozco, Luis
Pauda, Jose M.
Phillips, Donald D.
Phillips, Gerald C.
Pondrom, Walter L., Jr
Princeton University Press
Raizen, Dr. and Mrs. Mark G.
Raizen, Mark
Rapaport, Dr. Jacobo
Ray, L.
Reichert, Mrs. John D.
Rickard, Dr. and Mrs. James A.
Riley, Peter
Robertson, William W.
Rudmose, H. Wayne
Saied, F.
Salisbury, Don
Sandlin, Billy Joe
Saylor, P.
Schambach, Jo
Scherr, Charles
Schmitt, Roland
Schwitters, Roy
Sebring, Paul B.
Seidel, H. E.
Shapiro, S.
Shell Oil Company Foundation
Sicking, Charles
Sivan, Richard D.
Smarr, Larry
Smith, Brackin
Smith, Michael and Elizabeth
Spence, George
Springer, John E.
Stanbrough, Jess H.
Strong, Roger L.
Sudarshan, E. C. G.
Swinney, Harry L.
Tajima, Toshi
Takamatsu, Tamako
Takima, Toshi
Talmi, I.
Tamura Endowment Contributors
Tamura, Motoko
Tasch, Mr. and Mrs. Al, Jr.
Taylor, Roger H.
Tektronix Inc.
Tenneco Management Company
Terrell, John J.
Teukolsky, S.
Texas Instruments Foundation
The American Physical Society
The AT&T Foundation
The Sonat Foundation Inc.
The Trull Foundation
Thompson, Jim
Trisnadi, Jahja Irwanto
Trotter, Donald McLean, Jr.
Turck, Florence A.
Turner, Brian
Turvan, Larry
Tyan, Yeong Long
Udagawa, Takeshi
Van Dam, James W.
Vinclovsky, Jeff
Vorloou, Olga
Walker, Dorothy
Walker, Dr. and Mrs. Herman H.
Walker, E. Lee
Wallace, Reuben H.
Ward, Herb
Weiler, JOhn Eugene, Sr.
Weinberg, Steve
Weinberg, Steven and Louise
Whalen, Bruce R.
Wheeler, John A.
White, Gifford E.
White, J. E.
Winicour, J.
Wipff, Mr. and Mrs. F. P.
Wittenborn, August F.
Wolinsky, Murray A.
Wood, George W.
York, J.
Young, Robert W.
Zwernemann, Steven M.