University of Texas
The Propagator, Fall 1996

 


Index-Fall 1996

Altec Lansing Corporation
Andres, Duane S.
Anthony, John Mark
Antoniewicz, Peter R.
Arnold, George W., Jr.
AT&T Foundation
Augspurger, George
Ballester, Jorge
Baltzer, Otto J.
Barkley, Dwight E.
Benesch, Jay F.
Bengtson, Roger D.
Beranek, Leo L.
Berk, Herbert L.
Biedenharn, Lawrence C., Jr.
Biedenharn, Sarah
Bjorken, J. D.
Black, Thomas K., III
Blackstock, Mr. and Mrs. David T.
Blood, John
Blumberg, Roland K.
Bohm, Arno R.
Boner Associates Inc.
Bonner, Tom
Borysow, Jacek
Bowers, Tom
Brachman, Malcolm K.
Bromley, D. Allan
Brooks, Harvey
Brothers of Holy Cross
Camp, Mrs. Leon
Cavanaugh, William J.
Chase, David M.
Chen, Gwo-Liang
Chernosky, Allen A. and Dorothy L.
Chester, Arthur N.
Chiu, Charles
Choptuik, Matthew W.
Cody, George D.
Coker, Rory
Columbia Scientific Industries Corporation
Connor, William K.
Cornett, R. Orin
Cret, Paul
Cummings, Stephen T.
Danburg, Jerome S.
Danze, Elizabeth
Davis, Alfred, Jr.
Davis, Ray
de Lozanne, Alex
De Wette, F. W.
DeWitt-Morette, Cécile
DeWitt, Bryce
Dicus, Duane A.
Distler, Jacques
Doty, E. William
Downer, Michael
Duff, Bob M.
Dyer, Clare
Dyer, James
Ebaugh, Paul
Eberspacher, Chris
Embree, Jim
Entergy Corporation
Erskine, James L.
Evans, Howard E.
Ewan, Mr. and Mrs. Thomas K.
Fay, Mary S.
Feng, Ching-Liang Lin
Fink, Dr. and Mrs. Manfred
Fischer, Willy
Fitzpatrick, Richard
Foxworth, Walter L. II
Francis A. Brogan Trust
Freeman, Richard L.
Gavenda, David
Gentle, Kenneth W.
Gilbert, Cass
Gilbert, Charles S.
Gill, Richardson B.
Ginsburg, Mrs. Nathan
Gleeson, Austin M.
Graybeal, John M.
Greenwood, Robert Ewing, Jr.
Gregory, Donald C.
Griffy, Thomas A.
Griffy, Tom
Grisham, Larry R.
Guthrie, G. T.
Guy, William
Hackerman, Norman
Hanson, Gail G.
Hanson, Harold P.
Hardee, Nathan
Hawkins, Jerry A.
Hazeltine, Richard D.
Heinzen, Daniel J.
Henderson, Jerry D.
Herbst, Walter E.
Hill, Otto H.
Hirschorn, Martin
Hoffmann, Gerald W.
Holcomb, Katherine A.
Hollingsworth, Robert E.
Horton, C. Wendell, Jr.
Horton, Dr. and Mrs. Claude W.
Hudspeth, Emmett L.
Hunt, Gwendolyn D.
Industrial Acoustics Company Inc.
International Thompson Publishing Inc.
Isaac, Randall D.
Ito, Masataka
Ivash, Eugene V.
Jacobsen, Mrs. Henrietta
John Fluke Manufacturing Company Inc.
Johns, Christopher M.
Joiner, Bennett A., Jr.
Jones, Robert S.
Kaka, Shehzaad
Kaplunovsky, Vadim
Ketkar, Suhas N.
Keto, John
King, Cheng-Hu
Kinsey, Bernhard Bruno
Kinsey, Marian Hall
Kinsey, Nicholas
Kinsey, Peter
Kleinman, Leonard
Klepper, David L.
Kluth, Edward O.
Knobles, David P.
Kodosky, Jeffrey L.
Koschmieder, Thomas
Kotz, Norma C.
Kruse, Olan E.
Kuchar, Karel
Kuklewicz, Chris
Kurtz, Russell
Kykta, Martin A.
LaGrone, Scott
Lane, Richard N.
Lau, Lee Ying
Lawrence, E. O.
LeCroy Corporation
Lederman, Leon M.
Lin, Timothy T.
Lock, George A.
Lockenvitz, Margaretha B.
Locker, Benjamin C.
Lynn, Alan
M. E. Hart Foundation
Mackey, George
Makowitz, Henry
Marder, Michael
Marinov, Michael
Markert, John T.
Martin, Mr. and Mrs. Daniel W.
Matsen, F. A.
Matzner, Richard A.
Mawhorter, Richard J., Jr
Mayer, Thomas
McBee, Frank and Sue
McCormack, Kent
McCormick, Esther
McCormick, William D.
McKinney, Chester M.
Mezes, President
Mifsud, Joseph F.
Miller, Laymon N.
Miller, Robert L., Sr.
Modigliana, Jennifer
Moore, C. Fred
Moore, Fred
Morgan, Dr. and Mrs. Ira Lon
Morgan, Jerry A.
Motorola
Nalle, George S., Jr.
Nasby, Robert D.
Nash, Harold E.
Ne’eman, Yuval
Nellis, Donald O., Sr.
Newman, Mary S.
Nichols, Mrs. H. P.
Nikonovich, Peter J.
Niu, Qian
Nolen, William L.
Nolle, A. Wilson
Norvell, K. A.
Oakes, Melvin
Oppenheimer, J. Robert
Orozco, Luis
Painter, Wendy
Panofsky, W. K. H.
Pauda, Jose M.
Pedrocchi, Valento G.
Pelli, Cesar
Phillips, Donald D.
Phillips, Gerald C.
Pinget, Jim
Pondrom, Walter L., Jr.
Prigogine, Ilya
Raizen, Dr. and Mrs. Mark G.
Raizen, Mark
Raizen, Mark
Ramsey, Norman F.
Regan, Robert J.
Reichert, Mrs. John D.
Reichl, Linda E.
Rickard, Dr. and Mrs James A.
Riley, Peter J.
Robertson, William W.
Robinson, John
Rudmose, H. Wayne
SCEEE Services Corporation
Schmitt, Roland
Schwitters, Roy F.
Sebring, Paul B.
Sheinberg, Israel
Shih, Ken
Sicking, Charles
Sitz, Greg
Sitz, Greg O.
Sivan, Richard D.
Sivan, Rick
Smalley, R. E.
Smith, Brackin
Smith, Michael D. and Elizabeth L.
Sorenson, Conrad T.
Springer, John E.
Squires, C. F.
Stanbrough, Jess H.
Steimle, Mr. and Mrs. Robert
Strong, Roger L.
Sudarshan, E. C. George
Swinney, Harry
Tajima, Toshi
Tajima, Toshi and Fumiko
Takamatsu, Tamako
Tamura Endowment Contributors
Tamura, Motoko
Tasch, Mr. and Mrs. Al F., Jr.
Tektronix Inc.
Terrell, John J.
Texas Atomic Energy Research Foundation
The American Physical Society
The American Society for Engineering Education
Thompson, Carol May
Thompson, James C.
Trappe, Karl
Trisnadi, Jahja I. and Kristina
Trotter, Donald M., Jr.
Tyan, Yeong Long
Udagawa, Takeshi
Ueta, Toshiya
Valentine, Carolyn
Van Dam, James W.
Vasudev, P. K.
Vorloou, Olga
Wallace, Reuben H.
Weiler, John Eugene, Sr.
Weinberg, Steven
Westcott Communications
Whalen, Bruce R. and Georgina
Wheeler, John
White, Gifford E.
White, J. E.
Wilkinson, Sir Denys
Wipff, Mr. and Mrs. F. P.
Wisseman, William R.
Wittenborn, August F.
Wood, George W.
Wootton, Alan J.
Yih, Tai-Sone
Young, Robert W.
Yudof, Mark G.
Zaidi, Syed Amir Ali

 

1996 Fall Benefactors

The American Physical Society
The American Society for Engineering Education
Arnold, George W., Jr.
AT&T Foundation
Beranek, Leo L.
Biedenharn, Dr. and Mrs. Lawrence C., Jr.
Boner Associates Inc.
Camp, Mrs. Leon
Chernosky, Allen A. and Dorothy L.
Columbia Scientific Industries Corporation
DeWitt, Bryce
Dewitt-Morette, Cécile
Downer, Michael
Entergy Corporation
Fink, Dr. and Mrs. Manfred
John Fluke Manufacturing Company Inc.
M. E. Hart Foundation
Horton, Dr. and Mrs. Claude W.
Hudspeth, Dr. and Mrs. Emmett L.
Joiner, Bennett A., Jr.
Ketkar, Suhas N.
Kluth, Edward O.
Kodosky, Jeffrey L.
Koschmieder, Thomas
Kurtz, Russell
Lane, Richard N.
Lau, Lee Ying
LeCroy Corportion
Lin Timothy T.
Lock, George Al.
Lockenvitz, Margaretha B.
Matsen, F. A.
McBee, Frank and Sue
McCormack, Kent
McKinney, Chester M.
Mifsud, Joseph F.
Motorola
Nalle, George S., Jr.
Norvell, K. A.
Pondrom, Walter L., Jr.
Rickard, Dr. and Mrs. James A.
Rudmose, H. Wayne
Sivan, Richard D.
Sorenson, Conrad T.
Strong, Roger L.
SCEEE Services Corporation
Tajima, Toshi and Fumiko
Takamatsu, Tamako
Tamura Endowment Contributors
Tektronix Inc.
Texas Atomic Energy Research Foundation
Van Dam, James W.
Wallace, Reuben H.
Whalen, Bruce R. and Georgina
Wheeler, John A.
Wipff, Mr. and Mrs. F. P.
Yih, Tai-Sone

Friends 1996 Fall

Altec Lansing Corporation
Anthony, John Mark
Augspurger, George
Blumberg, Roland K.
Francis A. Brogan Trust
Chase, David M.
Chen, Gwo-Liang
Erskine, James L.
Henderson, Jerry D.
Hunt, Gwendolyn D.
Ito, Masataka
KIng, Cheng-Hu
Locher, Benjamin C.
Morgan, Jerry A.
Newman, Mary S.
Nolle, A. Wilson
Robertson, William W.
Schmitt, Roland
Steimle, Mr. and Mrs. Robert
Swinney, Harry L.
Tamura, Motoko
White, Gifford E.
White, J. E.

Donors 1996 Fall

Andres, Duane S.
Antoniewicz, Peter R.
Ballester, Jorge
Baltzer, Otto J.
Barkley, Dwight E.
Benesch, Jay F.
Bengtson, Roger D.
Berk, Herbert L.
Black, Thomas K., III
Blackstock, Mr. and Mrs. David T.
Bohm, Arno R.
Borysow, Jacek
Brachman, Malcolm K.
Brooks, Harvey
Brothers of Holy Cross
Cavenaugh, William J.
Chester, Arthur N.
Chiu, Charles B.
Choptuik, Matthew W.
Conner, William K.
Cornett, R. Orin
Cummings, Stephen T.
Davis, Alfred, Jr.
de Lozanne, Alex
De Wette, F. W.
Dicus, Duane A.
Doty, E. William
Ebaugh, Paul
Eberspacher, Chris
Embree, Jim
Ewan, Mr. and Mrs. Thomas K.
Fay, Mary S.
Feng, Ching-Liang Lin
Fischler, Willy
Fitzpatrick, Richard
Foxworth, Walter L., II
Gavenda, J. David
Gentle, Kenneth W.
Gilbert, Charles S.
Ginsburg, Mrs. Nathan
Gleeson, Austin M.
Graybeal, John M.
Greenwood, Robert Ewing, Jr.
Gregory, Donald C.
Griffy, Thomas A.
Grisham, Larry R.
Guthrie, G. T.
Hackerman, Norman
Hanson, Harold P.
Hardee, Nathan
Hawkins, Jerry A.
Hzeltine, Richard D.
Heinzen, Daniel J.
Herbst, Walter E.
Hill, Otto H.
Hirschorn, Martin
Hoffmann, Gerald W.
Holcomb, Katherine A.
Hollingsworth, Robert E.
Horton, C. Wendell, Jr.
Industrial Acoustics Company Inc.
International Thompson Publishing Inc.
Ivash, Eugene V.
Jacobsen, Mrs. Henrietta
Johns, Christopher M.
Jones, Robert S.
Kaplunovsky, Vadim
Keto, John
Kinsey, Bernhard B.
Kleinman, Leonard
Klepper, David L.
Knobles, David P.
Kruse, Olan E.
Kykta, Martin A.
Makowitz, Henry
Marder, Michael
Marinov, Michael
Markert, John T.
Martin, Mr. and Mrs. Daniel W.
Matzner, Richard A.
Mawhorter, Richard J., Jr.
Mayer, Thomas
Miller, Laymon N.
Miller, Robert L., Sr.
Moore, C. Fred
Morgan, Dr. and Mrs. Ira Lon
Nasby, Robert D.
Nash, Harold E.
Nellis, Donald O., Sr.
Nichols, Mrs. H. P.
Nikonovich, Peter J.
Nolen, William L., Jr.
Oakes, M. E. L.
Orozco, Luis
Pauda, Jose M.
Pedrocchi, Valento G.
Phillips, Donald D.
Phillips, Gerald C.
Prigogine, ILya
Raizen, Dr. and Mrs. Mark G.
Regan, Robert J.
Reichert, Mrs. John D.
Reichi, Linda E.
Riley, Peter J.
Sheinberg, Israel
Shih, Ken
Sicking, Charles
Sitz, Greg O.
Smith, Brackin
Smith, Michael D. and Elizabeth L.
Springer, John E.
Stanbrough, Jess H.
Tasch, Mr. and Mrs. Al F., Jr.
Terrell, John J.
Trisnadi, Jahja I. and Kristina
Trotter, Donald M., Jr.
Tyan, Yeong Long
Udagawa, Takeshi
Weiler, John Eugene, Sr.
Weinberg, Steven
Westcott Communications
Wittenborn, August F.
Wood, George W.
Wootton, Alan J.
Young, Robert W.
Zaidi, Syed Amir Ali