University of Texas
The Propagator, Summer 1993

 


Index-Summer 1993

Antoniewicz, Peter
Baldwin, David E.
Berk, Herbert
Boyer, Robert
Bush, George H. W.
Bust, Gary
Crumley, Karen S.
Cunningham, William H.
de Lozanne, Alex
Dewitt-Morette, Cecile
Dicus, Duane
Dirks, Susan
Fink, Manfred
Frommhold, Lothar
Gleeson, Austin
Hazeltine, Richard
Heinzen, Daniel
Herman, Robert
Holloway, Jean
Holloway, Sterling
Horton, C. Wendell
Hudspeth, Emmett
Hurt, Shirley A.
Kimble, H. J.
Krinsky, V. I.
Lacey, John
Lowden, Per-Olov
Luhman, Kevin
Marcus, Phillip
Matl, Peter
Matsen, Frederick A.
Morrison, Phillip
Niu, Qian
Oakes, Melvin
Patton, Joyce
Peterson, Dottie
Prigogine, Ilya
Raizen, Mark
Richardson, Chris
Ritchie, Jack
Riley, Peter
Ruiz, Ricardo, Jr
Smith, Harlan
Sudarshan, E. C. G.
Swinney, Harry
Walthar, Humboldt
Weinberg, Steven
Wheeler, John A.
Wineland, Dave

Donor Index-Summer 1993

Altec Lansing Corp.
Anthony, John Mark
ARCO Foundation Inc.
Arthur Anderson & Co. Foundation
Augspurger, George
Austern, Norman
Austin Community Foundation
Bailey, Dane E.
Baldwin, David
Baltzer, Otto J.
Barkley, Dwight E.
Barthel, Romard
Beasley, Mr. and Mrs. Stephen
Bengtson, Roger
Benhamou, Mohamed
Beranek, Leo L.
Biedenharn, Lawrence C.
Black, Tom, III
Blackstock, David T.
Blanpied, Gary S.
Blumberg, Jane W.
Bock, Hildegard
Bohm, Arno
Boner Associates, Inc.
Borysow, Drs. Jacek and Aleksandra
BP America Inc.
Brachman, Malcolm
Brooks, Harvey
Brothers of Holy Cross
Cavanaugh, William J.
Cerny, Joseph
Chase, David M.
Chester, Arthur N.
Chiu, Charles B.
Chodbury, D. C.
Columbia Scientific Industries
Comfort, Joseph R.
Communities Foundatioin of Texas
Connor, William K.
Conzelt, Homer E.
Cornett, Richard Orin
Coulson, Ray
Davis, Alfred, Jr.
de Wette, F. W.
Dietrich, K.
Doty, E. W.
Downer, Michael
Draayer, Jerry P.
Dyo, Dr. and Mrs. K.
Ebaugh, Paul
Eberspacher, Chris
Edgerton, Mary E.
Ewan, Mr. and Mrs. Thomas K.
Exxon Education Foundation
Fay, Mary S.
Featherstone, Andrew
Feng, Chiang Liang
Fink, Dr. and Mrs. Manfred
Foxworth, Walter L., II
Francis A. Brogan Trust
Frommhold, Lothar
Galonsky, Aaron
General Electric Foundation, Inc.
General Motors Labs
Gentle, Kenneth W.
Gillespie, John
Ginsburg, Dr. and Mrs. Nathan
Gleeson, Austin M.
Gomez, Marcello F.
Grabeal, John M.
Greenwood, Robert Ewing
Gregory, Donald C.
Griffin, James J.
Gulf States Utilities Co.
Guthrie, G. T.
Halbert, Melvin
Hara, K.
Hardee, Nthan
Hattori, Yukimasa
Hawkins, Jerry A.
Henderson, Jerry D.
Herbst, Walter E.
Hill, Otto H.
Hiraizumi, Yuichiro
Hirschorn, Matin
Hodgson, Peter
Hollingsworth, Robert E.
Horton, Claude and Louise
Hudson, Oscar M.
Hudspeth, Dr. and Mrs. Emmett L.
Hughes Aircraft Company
Hutton, Allen Q.
IBM Corporation
Ichikawa, Yoshihito
Industrial Acoustics Co.
Ingerson, F. Earl
Institute for Fusion Studies
Ito, Masataka
Ivash, Eugene V.
Jacobsen, HEnrietta
Japanese Student Association
Johns, Christopher M.
Johnson, Noah
Jones, Robert S.
Ketkar, Suhas N.
Key Metals & Minerals Corporation
Kim, Byung-Taik
KInsey, Bernard B.
Kleinman, Leonard
Klepper, David L.
Knobles, David P.
Kojima, Chizuko
Kondo, Yosio
Kurath, Dieter
Kuroda, Ikuko Hamamoto
Kurtz, Russell
Lahnston, Anton and Alison
Lane, Richard N.
Lanier, Robert G.
Lee, Young J.
LEgan, Mike
Lenske, Dr. and Mrs. H.
Lin, Timothy T.
Lindsay, Bert W.
Locher, Benjamin Carter
Lockenvitz, Mrs. Arthur E.
Low, K. S.
M. E. Hart Foundation
MacDonald, William M.
Madland, David G.
Makowitz, Henry
Martin Marietta Corp. Foundation
Martin, Mr. and Mrs. Daniel W.
Mathews, Dolores C.
Matsen, F. A.
Matsuo, Hirofumi
Mawhorter, Richard J., Jr.
Mayer, Thomas
MCC
McKinney, Chester M.
McMinn, Mr. and Mrs. William A., II
McWherter, Joseph
Merk, Patraicia L.
Mermaz, Michel
Michie, Rpbert B.
Mifsud, Joseph F.
Miller, Laymon N.
Minnesota Mining & Mnfg. Foundation
Mobile Foundation Inc.
Moszkowski, Stephen
Motorola Inc.
Mustafa, M. G.
Naito, Michiro
Nalle, George S., Jr.
Nasby, Robert D.
Nash, Harold E.
Natowitz, Joseph B.
Nava, Annette
Nichols, Mrs. H. P.
Nikonovich, Peter J.
Nolen, William L., Jr.
Nolle, Wilson A.
Noonan, Gary B.
Norvell, Kenneth A.
Nunnally, James E.
O’Bell, Donald and Leslie
O’Donnell Foundation
Oakes, Melvin E. L.
Ogata, Hisashi
Ogden, Mr. and Mrs. Harold L.
Ohno, Mitsugi
Ohnuma, Shoroku
Ohtsuka, Bunichi
Oneda, Sadao
Orozco, Luis
Pappalardo, G.
Parker, Glen
Pedrocchi, Valento G.
Peterson, Dottie
Petrosky, Tomio Y.
Phillips, Donald D.
Pondrom, Walter L.
Prigogine, Ilya
Princeton University
Raizen, Mark G.
Rapaport, Jacobo
Rawitscher, George H.
Ray, Lanny and Mary
Reichert, Linda A.
Rickard, Dr. and Mrs. James A.
Riley, Peter J.
Robertson, Wiliam W.
Rsmussen, John O., Jr.
Rudmose, H. Wayne
Rutland, Vernon W.
Schiffer, John P.
Schild, Winnifred Zara
Schult, O. B.
Schumann, Paul A., Jr
Shell Oil Co. Foundation
Sicking, Charles
Siemessen, Rolf H.
Smith, Michael D. and Elizabeth
Soga, Michitoshi
Sonat Foundation Inc.
Southern Methodist University
Springer, John E.
Stanbrough, Jess H.
Strong, Roger L.
Sudarshan, George
Sue and Frank McBee Fund
Sugihara, Thomas T.
Suzuki, Motohiko
Swernemann, Steven
Swinney, Harry
Tajima, Toshi and Fumiko
Takamatsu, Tamako
Tamura Endowment Contributors
Tamura, Fumiko
Tamura, Motoko
Tasch, Mr. and Mrs. Al F., Jr.
Taylor, Roger H.
Tenneco Management Co.
Terrell, John J.
Teruya, Seitoku
Texas Atomic Energy Research Foun.
Texas Instruments Foundation
Texas Instruments Inc.
The American Physical Society
The AT&T Foundation
Thompson, James C.
Trautmann, Wolfgang
Trotter, Donald
Trull Foundation
Tsujimoto, Tetsuya
Turck, Florence A.
Turner. W. W.
Tyan, Yeong Long
Tzeng, Yiharn
Uchiyama, Fumiyo
Udagawa, Takeshi
Ufford, Charles and Letitia
Ukegawa, Akinobu
Utsunomiya, Hiroaki
Van Dam, James W.
Vincent, C. M.
Vorloou, Olga
Wagner, R.
Walker, E. Lee
Wallace, Mr. and Mrs. Reben H.
Weeks, Ken
Weidenmuller, Hans A.
Weiler, J. E.
Weinberg, Steven
West, Harry I., Jr.
Whalen, Bruce R.
Wheeler, James English
Wheeler, John A.
White, Gifford E.
White, Mr. and Mrs. J. E.
Williams, Dudley
Wipff, Mr. and Mrs. F. P.
Wittenborn, August F.
Wolinsky, Murray A.
Wong, Cheuk-Yin
Yokosawa, Akihiko