Tuesday, August 3rd
Eldorado Court6:00 – 8:00 pm Reception and Registration
Wednesday, August 4th
7:15 am – 6:00 pm, Sunset Room7:15 – 8:15 Breakfast and Registration
8:15 – 8:45 Opening Remarks, summary of last workshop: Alan Wootton (UT)
8:45- 3:15 pm Session 1: New Ideas
Chairperson: Alan Wootton
8:45 – 9:15 Todd Ditmire (UT), Next generation lasers and light sources9:15 – 9:45 Nathaniel Fisch (Princeton), Wave Compression in Plasma
9:45 – 10:15 Gilbert Collins (LLNL), Planetary cores
10:15 – 10:30 Break
Chairperson: Todd Ditmire
10:30 – 11:00 Edison Liang (Rice), Generation and Application of Superstrong Magnetic Fields with Ultra-Intense Lasers11:00 – 11:30 Bedros Afeyan (Polymath), Nonlinear Optical Processes and their Control in High Energy Density Plasmas
11:30 – 12:00 Duane Liedahl (LLNL), X-rays from black hole accretion disks
12:00 – 1:15 Lunch (not provided)
Chairperson: Ray Leeper
1:15 – 1:45 Didier Saumon (LANL), Unsolved problems in dense hydrogen and helium1:45 – 2:15 Dmitri Ryutov (LLNL), Magnetized high energy density plasmas
2:15 – 2:45 Ronald Redmer (Rostok), High-pressure phase diagram and planetary interiors
2:45 – 3:15 Joseph Kindel (UNR), Research at the Nevada Terawatt Facility
3:15 – 3:30 Break
3:30 – 6:00 pm Session 2: User Science
Chairperson: Roger Bengtson
3:30 – 4:00 Don Winget (UT), White dwarf photospheres4:00 – 4:30 Roberto Mancini (UNR), Experiments and modeling of photoionized plasmas at Z
4:30 – 5:00 James Bailey (SNL), Laboratory tests of stellar interior opacity models
5:00 – 5:30 Daniel Sinars (SNL), Measurements of Magneto-Rayleigh-Taylor instability growth in solid liners on the 20 MA Z Faciltiy
5:30 – 6:00 Mike Desjarlais (SNL), Materials at high pressure
Thursday, August 5th
7:15 am – 6:00 pm, Sunset Room
7:15 – 8:15 Breakfast
8:15 – 9:45 am Session 2 (Continuation from Day 1):
Chairperson: Briggs Atherton
8:15 – 9:00 Aaron Bernstein (UT), Current research using the UT laser systems9:00 – 9:30 Marius Schollmeier (SNL), Proton acceleration experiments
9:30 – 9:45 Alexey Arefiev (UT), Proton production theory
9:45 – 12:30 pm Session 3: Planning for users
Chairperson: Aaron Bernstein
9:45 – 10: 30 Gilliss Dyer (UT), The UT laser facilities and diagnostics: what they can do and how to become a user10:30 – 10:45 Break
10:45 – 11:45 Gordon Leifeste (SNL), Z Fundamental Science Collaborations Program
11:15 – 11:45 Greg Rochau (SNL), Fundamental Science Experiments on Z: A Diagnostic Perspective
11:45 – 12:30 Briggs Atherton (SNL), The SNL laser facilities (including diagnostics) and how to become a user
12:30 – 1:15 Lunch (not provided)
1:15 – 3:15 pm Working Groups, 3:15 – 3:30 pm Break, 3:30 – 6:00 pm Work Groups
Break out 1: Radiative astrophysics, organized by Don Winget and James Bailey – Sunset Room
Breakout 2: Planetary and materials science, organized by Thomas Mattsson – Pinon Room, 2nd Floor
Breakout 3: Magnetized high energy density science, organized by David Ampleford – Chaparral Room, 3rd Floor
Breakout 4: Proton Radiography on Z, organized by Marius Schollmeier – Turquoise Room, 4th Floor
Friday, August 6th
7:15 – 12:00 pm, Sunset Room
7:15 – 8:30 Breakfast
9:00 – 12:00 pm Session 4: Round table discussion (half day)
Chairperson: Gordon Leifeste
9:00 – 9:15 Chris Keane (LLNL), NIF Governance and Basic Science Proposal Process9:15 – 9:30 Don Winget (UT), Astro working session report
9:30 – 9:45 Thomas Mattsson (SNL), Planetary physics working session report
9:45 – 10:00 David Ampleford (SNL), Magnetized HED working session
10:00- 10:15 Marius Schollmeier (SNL), Proton Radiography on Z
10:15 – 10:30 Break
Chairperson: Alan Wootton
10:30 – 10:40 Ken Struve (SNL), Students and SNL10:40 – 10:50 The White Dwarf team (UT), Our experiences at SNL
10:50 – 12:00 Closing remark